Co to padel?
11 najważniejszych pytań o ten nowy sport

Zauważyliśmy, że wiele artykułów o padlu bardzo długo rozpisuje się, co to za gra. A przecież, aby zrozumieć, co to padel najlepiej pokazać, jak wygląda ten sport. Dzięki temu łatwiej będzie Ci zrozumieć, o czym piszemy później. Zobacz film, stworzony dla kortów padla “Fabryka Energii” w Szczecinie, który w 40 sekund bardzo fajnie pokazuje, czym jest padel.

Powyżej: wideo pokazujące w skrócie, jak wygląda gra w padla

Skoro już wiesz, jak mniej więcej wygląda gra w padla, czas na odpowiedzi na 11 najczęstszych pytań, które tej gry dotyczą.

Spis treści

Co to padel?

Padel to nowy sport zdobywający szaloną popularność na świecie, a ostatnio także w Polsce. To coś pomiędzy tenisem a squashem, ale padel ma swój własny, unikalny charakter. To on sprawia, że gracze zakochują się w nim od pierwszej wymiany.

Wyobraź sobie grę w tenisa, tylko że na mniejszym boisku, otoczonym szklanymi ścianami. Właściwie nie musisz sobie wyobrażać tylko spójrz poniżej.

Kort do padla

Kort do padla jest otoczony ścianą ze szkła i siatki. Podczas wymiany można o nie odbijać piłkę!

To właśnie padel! Grasz z partnerem jak w deblu (czyli na korcie mamy w sumie 4 osoby). Towarzyski charakter to jedna z przyczyn rosnącej popularności padla na świecie, ale do tego jeszcze przejdziemy.

Wróćmy jednak do kortu i faktu, że ma ściany. Piłka może odbijać się od ścian podczas wymiany. To, po pierwsze, ułatwia grę, bo można np. puścić mocną piłkę przeciwnika na tylnią ścianę i odbić ją jak będzie wolniej wracała. Po drugie to wydłuża wymiany, więc gra jest bardziej ekscytująca. Po trzecie uderzenia od ścian dodają strategicznej nutki, cały czas uczysz się jak możesz je wykorzystać do pokonania przeciwników. Lub odebrania ich trudnych zagrań.

Podsumowując – gra w padla wygląda trochę jakbyś grał w squasha, z elementami tenisa, ale mniejszą rakietą bez strun oraz w cztery osoby na korcie.

Jak się gra w padla? Jakie są podstawowe zasady?

Zasady gry są bardzo proste i stąd również bierze się popularność padla. Ustawiamy się za linią serwisową i rozpoczynamy grę serwisem po przekątnej. Ale uwaga! Nie serwujesz jak w tenisie wyrzucając piłkę wysoko do góry i uderzając ją znad głowy. To jest zakazane. Serwujesz poniżej talii (jakbyś uderzał forhend). Piłka musi odbić się najpierw od ziemi, potem ją uderzasz tak, aby przeleciała i odbiła się na połowie przeciwnika. Musisz trafić w to pole:

Infografika - serwis w padlu

Infografika – gdzie skierować piłkę po serwisie w padlu

Jak już odbije się od połowy przeciwnika, rozpoczyna się wymiana. I tutaj pojawia się magia padla. Po tym jak piłka odbije się od ziemi, może odbić się od ściany. Daje to dużo możliwości zmyłek i różnych strategii, więc musisz być gotowy na różne zwroty akcji. Czasami odbijanie piłki od ściany może uratować Cię w sytuacjach, gdy wydaje się, że już przegrałeś punkt.

Kiedy jest aut? Jak piłka przeleci na połowę przeciwnika i nie odbijając się od ziemi trafi od razu w ścianę. Jeśli to nie nastąpi – trwa wymiana. Piłkę można też zepsuć grając w siatkę (to dość oczywiste), albo wybijając ją bezpośrednio poza kort.

Można to oczywiście wszystko opisywać słowami (bardzo szczegółowo rozpisane zasady padla znajdziesz na tej stronie), ale lepiej obejrzeć film poniżej i wszystko stanie się jasne.

Powyżej wideo w bardzo przystępny sposób pokazujące zasady gry w padla

Jak się liczy punkty w padlu?

Jeśli chodzi o punktację, to jest dokładnie taka sama jak w tenisie: 15, 30, 40, i gem. Gra się do dwóch wygranych setów, a set wygrywasz, zdobywając sześć gemów, z przewagą minimum dwóch gemów nad przeciwnikiem.

Serwuje się na zmianę na lewą lub prawą stronę. Cały gem serwuje jeden zawodnik. W kolejnym gemie przeciwnik, potem Twój partner, a następnie partner Twojego przeciwnika. I powtarzamy sekwencję.

Punktacja “tenisowa” to taki najbardziej klasyczny format meczu. Ale są też krótsze – np. gra się sety do 7 lub 11 punktów. W rozgrywkach “padel americano” lub “padel mexicano” (omawiamy je szczegółowo później) gra się w sumie 21 punktów, czyli w skrajnych przypadkach można wygrać mecz 11:10 lub 21:0.

Dla kogo jest padel?

Padel jest sportem dla każdego. To jego największa zaleta. Nieważne, czy jesteś młody czy stary, z super formą, czy dopiero zaczynasz, czy chcesz się delikatnie poruszać, czy paść ze zmęczenia po grze, czy grałeś wcześniej w sporty rakietowe czy nie – padel jest dla Ciebie.

Szacuję, że ponad połowa graczy, którzy grają w padla w naszym ośrodku, to są osoby nie mające wcześniej zbyt wiele wspólnego ze sportem – mówi Barbara Maciocha, reprezentantka Polski w padlu na Igrzyskach Europejskich, trenerka padla z “Fabryki Energii” w Szczecinie. – Owszem, próbowały wielu modnych sportów, ale bieganie czy siłownia były dla nich zbyt nudne, tenis – za trudny, nie podobał im się zapach w boksie do squasha i tak dalej. Ale jednego dnia usłyszały o padlu, przyszły i… już zostały.

Kobieta i mężczyzna na korcie do padla

Padel jest dużo prostszy do nauki niż np. tenis. Można też zacząć grę w każdym wieku i niezależnie od kondycji fizycznej

Kort jest mniejszy niż w tenisie i ma wspomniane wcześniej ściany, które ułatwiają grę. Grasz z partnerem, więc jak Ty nie dosięgniesz piłki, możliwe że on lub ona zrobi to za Ciebie. Rakiety do padla są krótkie i łatwe w operowaniu i tak zrobione, że ciężko nimi zagrać bardzo mocną piłkę. Żółte piłki choć podobne do tenisowych mają mniej ciśnienia i są wolniejsze. Myślę, że zaczynasz rozumieć – padel jest bardzo, ale to bardzo prosty do nauki.

Zazwyczaj już w trakcie pierwszej godziny na korcie, ludzie którzy nigdy nie grali w padla zaczynają grać pierwsze wymiany. I to całkiem długie. To jest coś, czego nie ma w tenisie, gdzie najpierw musisz wziąć kilka lekcji z trenerem, żeby w ogóle trafić w piłkę. W padla też można trenować, ale bardziej by podnieść swoje umiejętności, a nie zacząć grę – tłumaczy Barbara Maciocha.

Kort, sprzęt i charakter gry wyrównują szanse, więc w padla mogą grać mężczyźni z kobietami, starsi z młodszymi, dzieci z rodzicami i ciągle można się świetnie bawić na korcie. Ten “demokratyczny” charakter padla również stoi za jego rosnącą popularnością. Ale to nie wszystko, bo gra w padla ma wiele zalet dla naszego zdrowia, o czym powiemy już za chwilę.

Co mi da gra w padla? Jakie korzyści dla zdrowia ma ten sport?

Padel to świetny trening aerobowy, który poprawia kondycję i samopoczucie, a przy okazji pięknie rzeźbi ramiona, nogi i pośladki. Padel to także sport, który rozwija wiele umiejętności. Poprawia koordynację, refleks i strategiczne myślenie. Wymaga szybkiego reagowania i podejmowania decyzji, co sprawia, że mózg pracuje na najwyższych obrotach.

Regularna gra w padla to także świetny sposób na odchudzanie – godzina intensywnej gry może spalić nawet 600 kalorii! Jeśli chcesz poprawić swoją kondycję, a siłownia lub fitness to dla Ciebie synonim horroru, dynamiczny i zmuszający do myślenia padel może być sportem dla Ciebie.

Towarzyski charakter padla sprawia, że łatwo poznać nowych znajomych

Jest również jeden aspekt, o którym bardzo często się nie wspomina. Fakt, że w padla gra się w czwórkę. Jest wiele formatów rozgrywek, podczas których pary są losowane – ciągle poznaje się więc nowe osoby. Ludzie wymieniają się telefonami, umawiają na kolejne mecze, a potem też na wspólną kolację. Padel to źródło nowych znajomości, przyjaźni, a nawet… miłości (znamy pary, które poznały się na korcie). Wystarczy przejrzeć internet lub zapytać sztuczną inteligencję, by znaleźć mnóstwo badań podkreślających pozytywny wpływ spotkań z innymi ludźmi na nasze zdrowie.

Co zrobić jak nie mam partnera do gry w padla?

To problem, który ma większość początkujących graczy. Z kim mam zagrać w parze i kto ma stanąć po drugiej stronie siatki? Jest rozwiązanie i są to dwa formaty rozgrywek w padla, które polecamy w takiej sytuacji. To padel Americano i Mexicano.

Zasady padel Americano i Mexicano

Zapisujemy się do nich nie w parze, a pojedynczo. Pary są losowane przez organizatora. W Americano każdy mecz gramy z innym partnerem. W Mexicano system tak dobiera zawodników, by grali oni na najbardziej zbliżonym poziomie (czasem zdarza się, że gramy kilka meczów z tą samą osobą w parze).

Mecze trwają około 10 minut, bo składają się z 21 wymian. Czyli wygrywamy je np. 11:10, 15:6 lub w skrajnym przypadku 21:0. To, że wszyscy grają tyle samo punktów powoduje, że gry na wszystkich kortach kończą się niemal w jednym momencie. Po każdym meczu system tworzy nowe pary i gramy kolejną turę. Każdy liczy punkty dla siebie – czyli np. jak wygrałeś pierwszy mecz 14:7, a drugi przegrałeś 10:11, to masz 24 punkty. Cały turniej trwa około 10-12 tur, czyli jakieś 2h.

Uczestnicy cotygodniowych rozgrywek Padel Mexicano w Fabryce Energii w Szczecinie

Dwie godziny padel Americano lub Mexicano wystarczą, żeby się zmęczyć i… poznać graczy na podobnym poziomie, z którymi potem można umówić się indywidualnie.

Z pomocą w poszukiwaniu partnera może też nam przyjść technologia. Są już aplikacje, które pozwalają poznać graczy na podobnym poziomie i umówić się na grę. Najpopularniejszą z nich jest Playtomic.

Jaki sprzęt potrzebuję do gry w padla?

Nie daj się zwieść artykułom, które będą zachęcały Cię do ogromnych zakupów przed wejściem na kort do padla. Aby spróbować tego sportu wystarczy rakieta i piłki. Zacznijmy od rakiety. Rakieta do padla wygląda tak:

Rakieta do padla, obok leżą piłki do padla

Rakiety do padla są krótkie, mają około 5 cm grubości, nie mają naciągu i są wykonane z włókna szklanego lub węglowego

Jeśli zastanawiasz się, po co ta pętelka na dole, odpowiedź brzmi: dla bezpieczeństwa. Zakładamy ją na rękę, aby rakieta podczas gry nie wyślizgnęła nam się z dłoni , gdyby doszło do takiej sytuacji jak na wideo poniżej 😉

Czy muszę od razu kupować rakietę?

Nie. W większości klubów można wypożyczyć rakietę – kosztuje to około 10 zł za godzinę za jedną rakietę. To najlepszy sposób, aby wystartować. Minusem takiego rozwiązania jest to, że nie każdy lubi dotykać coś, co wcześniej dotykało mnóstwo innych, zazwyczaj spoconych osób. Oraz to, że w niektórych punktach, rakiety nie są regularnie wymieniane i często są mocno zniszczone, a nawet popękane, co negatywnie wpływa na grę.

Jaką wybrać rakietę do padla?

Jest wiele szczegółowych poradników dotyczących wyboru rakiet do padla, ale zakładamy że dopiero zaczynasz. Więc – złota myśl – na początek najlepiej kupić modele dla początkujących.

Mają one zazwyczaj kształt główki zbliżony do okręgu, dzięki czemu są najprostsze w grze i mają największą tolerancję błędów. Są one wykonane z włókna szklanego, dzięki czemu miększe i przyjemniejsze w grze, choć nie dadzą Ci takiej siły uderzenia jak rakiety zawodnicze wykonane z carbonu. Nie ma to jednak takiego znaczenia, bo na starcie chodzi przede wszystkim o to, by przebić piłkę i zrobić to mniej więcej w tym kierunku, którym chcesz. Do siły przejdziesz później.

Rakiety dla początkujących mają też jeszcze jedną zaletę – są tańsze. Nie polecamy kupowania bardzo tanich modeli marek własnych marketów sportowych, bo słyszeliśmy bardzo złe opinie o tym sprzęcie. Lepiej kupić odrobinę droższą, ale wciąż tanią rakietę renomowanych firm. Na przykład rakiety Babolat dla początkujących można znaleźć na wyprzedaży już od około 250 zł! Dla kronikarskiej powinności dodajmy, że rakiety dla średnio-zaawansowanych kosztują około 500 zł, a rakiety z najwyższej półki powyżej 1000 zł.

Piłki do padla

Poza rakietą będziesz potrzebować piłek. Istnieje pokusa, żeby kupić tańsze piłki do tenisa, ale choć zbliżone wyglądem, piłki do padla mają mniej powietrza w środku i dzięki temu wolniej latają (co wydłuża wymiany). Najczęściej sprzedawane są po 3 sztuki od około 25 zł. W niektórych ośrodkach można też je wypożyczyć na 1h za około 10 zł, ale naszym zdaniem warto od razu zainwestować we własne, bo to z wypożyczalni często są już “sflaczałe” (od częstego uderzania mają za mało powietrza w środku) i się słabo odbijają.

To tyle na start. Ubierz się w ubrania sportowe (mogą być te siłowni, biegania czy innego sportu rakietowego), ubierz wygodne sportowe buty. Na poziomie początkującym nie ma to wielkiego znaczenia, a pozwoli zaoszczędzić pieniądze.

Gdy jednak się wciągniesz w padel – polecamy kupić buty z podeszwą do padla. Nie daj się zwieść sprzedawcom lub sklepom internetowym, które zaproponują Ci buty tenisowe z podeszwą w jodełkę. Nie jest to złe obuwie, pewnie nic Ci się nie stanie, a może i nawet zaoszczędzisz pieniądze, bo buty do tenisa są tańsze. Ale… z naszego kilkuletniego doświadczenia (jako jedni z pierwszych otworzyliśmy korty do padla w Polsce) wynika, że najlepiej wybrać buty stworzone do padla.

Na poziomie średnio – zaawansowanym i zaawansowanym warto zainwestować w buty z podeszwą do padla

Dlaczego? W tenisa ruszasz się najczęściej na boki – w padla częściej do przodu i tyłu. W padla niemal w każdej wymianie grasz smecze – w tenisa jesteś gość, jak uda Ci się zagrać ponad 5 w całym meczu. W tenisa najpopularniejszymi nawierzchniami są korty ziemne i twarde, w padla grasz na sztucznej trawie.

Pewnie już zaczynasz rozumieć – specyfika ruchu w padla jest całkowicie inna od tenisowej i buty muszą być do niej dostosowane. Szukaj więc butów przeznaczonych w 100% do padla, najlepsze marki jak Bullpadel czy Babolat już takie stworzyły. W naszym klubie wśród graczy startujących w turniejach ciężko znaleźć kogoś, kto nie grałby w takim właśnie, dedykowanym tylko do gry w padla obuwiu.

Ciekawe wideo o tym, jak powinno dobierać się buty do padla

Podsumowując. Na pierwsze granie kup sobie piłki. Wypożycz rakietę lub – jeśli Cię granie rakietą dotykaną wcześniej przez innych obrzydza – kup model dla początkujących. I tyle – nie wydawaj niepotrzebnie pieniędzy. Jeśli padel Ci się spodoba i zaczniesz regularnie grać – dokup buty do padla. Powodzenia!

Gdzie zagrać w padla? Jak znaleźć korty?

W 2024 roku przekroczyliśmy w Polsce barierę 100 kortów do padla, a nowe ośrodki powstają jak grzyby po deszczu – zobacz artykuł „Gdzie zagrać w padla?”.

Kortów najlepiej szukać w naszym serwisie. Staramy się dodawać każdy z nich do naszej najczęściej aktualizowanej bazy kortów do padla w Polsce. Możesz przeszukiwać je po miejscowości lub województwie.

W naszym katalogu znajdziesz też szczegółowe informacje o ośrodku, np. czy są w nim korty otwarte czy w hali oraz linki do stron, gdzie można od razu zarezerwować kort. 

Ile kosztuje gra w padla?

Uśredniając, w 2024 roku godzina wynajęcia kortu kosztuje około 100 zł. Najdrożej jest oczywiście w Warszawie (nawet 150 zł), najtaniej na kortach miejskich ośrodków sportu i rekreacji. Cała magia padla polega na tym, że o ile nie idziesz grać z żoną/mężem i dziećmi, koszt kortu dzielisz na czworo. Więc godzina kosztuje Cię 20-30 zł.

Do tego dochodzi koszt piłek, czyli 25 zł również dzielone na cztery osoby. Jeśli nie masz rakiety, możesz ją wynająć za około 10 zł za godzinę.

Podliczając – gdy składasz się jako jedna z 4 osób na kort i piłki i wynajmiesz sobie rakietę – godzina padla kosztuje Cię mniej niż 50 zł.

Jeśli pytasz o koszty sprzętu, to nowa, markowa rakieta kosztuje od 250 zł za modele dla początkujących, do nawet ponad 1000 zł za modele dla graczy turniejowych. Naszym zdaniem, o ile nie jesteś na bardzo zaawansowanym poziomie, warto kupować rakiety do padla na wyprzedażach. Modele sprzed roku czy dwóch nie różnią się technologicznie tak bardzo, by na poziomie początkującym i średnio – zaawansowanym warto było dopłacać różnicę w cenie.

Skąd się w ogóle wziął padel? Jaka jest historia padla?

Padel ma dość fascynującą historię, która sięga lat 60. XX wieku. Wszystko zaczęło się w 1969 roku, kiedy Enrique Corcuera, meksykański przedsiębiorca, postanowił trochę pokombinować z kortem do squasha w swojej posiadłości w Acapulco. Zainspirowany platform tennis (czyli taką nietypową odmianą tenisa, gdzie kort jest otoczony ścianami), Corcuera stworzył coś, co nazwał „Paddle Corcuera”. Wyposażając kort w dodatkowe ściany, stworzył nową wersję gry, która szybko zdobyła popularność.

Wkrótce, w 1974 roku, Alfonso of Hohenlohe-Langenburg, hiszpański przyjaciel Corcuery, wpadł na pomysł, żeby wprowadzić ten nowy sport do Hiszpanii. Wybudował dwa pierwsze korty padlowe w Marbella, w klubie tenisowym. Wprowadził przy tym kilka własnych modyfikacji, takich jak zmiana ogrodzenia na stalową siatkę, co wprowadziło dodatkowy element do gry. To był początek rozwoju padla w Hiszpanii. Stał się on popularny wśród elitarnych kręgów. Kluby takie jak Club Puerta de Hierro w Madrycie stały się miejscem, gdzie można było spotkać znane osobistości.

Padel w przeszłości

Tak kiedyś wyglądały korty do padla

Dziś padel jest w Hiszpanii drugim najpopularniejszym sportem po piłce nożnej. Z ponad 14 tysięcy kortów korzysta w tym kraju ponad 3,5 miliona graczy – wynika z danych hiszpańskiej federacji padla. W Argentynie w padla gra ponad 2 miliony zawodników. Niesamowitą „karierę” padel zrobił też w Szwecji. W tym kraju szacuje się, że jest niemal 600 tysięcy graczy na ogółem 10 milionów mieszkańców.

Ile jest kortów do padla na świecie?

W 2023 roku na całym świecie powstało ponad 2,5 tysiąca klubów i niemal 6 tysięcy kortów padlowych, co oznacza średnio 111 nowych boisk tygodniowo. Obecnie istnieje 13 tysięcy ośrodków z 43 tysiącami kortów. To wszystko dane z raportu „Global Padel Report 2024” od Playtomic. Najwięcej nowych kortów zbudowano w Hiszpanii (ponad 1000), Francji, krajach Beneluksu i Włoszech (ponad 500), a padel zyskuje również na popularności w USA (niemal 300 nowych boisk) i na Bliskim Wschodzie (prawie 700).

Czym się różni padel od tenisa?

Zacznijmy od tego, co jest podobne. Też mamy siatkę pośrodku, dwie połowy i żółte piłki wyglądające jak piłki do tenisa. Identyczny jest sposób liczenia punktów. Ale to koniec podobieństw.

Padel różni się od tenisa kształtem rakiet, które w padlu są znacznie krótsze i łatwiejsze w manewrowaniu. Piłka do padla ma mniej ciśnienia i jest wolniejsza. Wokół kortu są ściany, od których można odbijać piłkę. W padla gra się w parach (w tenisa też można, ale dużo popularniejszy jest singiel). W padla serwuje się z dołu, a nie z góry. Największą różnicą jest to, że padla się dużo łatwiej nauczyć i od pierwszego razu na korcie, grać wymiany i czerpać przyjemność gry.

Różnice między padlem i tenisem

Padel jest dużo prostszy do nauczenia niż tenis

Czym się różni padel od squasha?

Poza ścianami wokół kortu właściwie wszystkim. W padla mamy dwie połowy i po drugiej stronie przeciwników, a nie ścianę jak w squasha. Piłka jest duża, żółta i bardziej przypomina tę z tenisa. Rakiety do padla są krótsze i bardziej przypominają duże łopatki (nie mają naciągu).

Squash jest grą niezwykle fizyczną, gdzie po pół godzinie osoba przeciętnie wysportowana jest wykończona. Padel jest dużo mniej wymagający fizycznie od squasha i charakter ruchu w padlu jest mniej kontuzjogenny. W dodatku gramy w 4 osoby, więc jest to sport właściwie dla każdego, niezależnie od jego płci, wieku, kondycji i doświadczenia w sportach rakietowych.

Zagraj w padla!

Mamy nadzieję, że wyczerpaliśmy Twoją ciekawość i już nie myślisz “Co to padel?” tylko planujesz jak z przyjaciółmi zamówić kort. Jeśli nie wiesz, czy w Twojej miejscowości są już korty – skorzystaj z naszego serwisu. Udanej gry!

PS. Jeśli spodobał Ci się ten artykuł, prosimy UDOSTĘPNIJ GO innym w swoich mediach społecznościowych korzystając z przycisków poniżej. Dziękujemy!

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WROCŁAW, 12 PAŹDZIERNIKA